Pierwsze caprese jadłam dawno, dawno temu podczas pierwszego pobytu we Włoszech w pięknej Toskanii. Kiedy to właśnie na przystawkę zamówiłam caprese, a na danie główne stek z polędwicy z prawdziwkami. Caprese przystawka podana jako trójkolorowa niczym włoska flaga, bardzo duża porcja którą można było się najeść od patrzenia, robiła nie małe wrażenie już na talerzu. Ogromna mozzarella di Bufala, pachnące pomidory i nie mniej pachnąca bazylia.

Oryginalne caprese ma prosty skład – pomidor, bazylia, mozzarella, oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, sól do smaku. Ale mimo tak banalnego składu (swoją drogą nie wiem czemu tak jest) na wyjazdach, na wakacjach na smakowaniu i testowaniu kuchni innych krajów, nie tylko prosta przystawka smakuje lepiej, smaczniej, inaczej.

Caprese towarzyszy mi od lat jako śniadanie, jako dodatek do obiadu, jako kolacja, szybki lunch, wtedy kiedy nie mam czasu między jednym a drugim projektem. Uwielbiam ten smak, to połączenie składników i szybkość przyrządzenia. Do oryginalnego caprese dodaję zazwyczaj czarne oliwki, lub czarne oliwki i kapary.

Dziś postanowiłam pobawić się nieco smakiem i stworzyć własne caprese ale w miarę pozostać w barwach włoskiej flagi, podmieniając składniki oryginalne na te moje które lubię i te które są bardzo zdrowe jak np. rukola.

W roli głównej zamiast pomidora wystąpiła figa. Figa bogata w sole mineralne, potas, wapń i magnez. Zamiast bazylii, liście mojej ulubionej rukoli. Mozzarella to jedyny nie zmieniony składnik. Natomiast zamiast oliwy i octu balsamicznego – króluje
  PESTO Z RUKOLI I MIGDAŁÓW   Kropeczka nad i – kapary i sezam.


SKŁADNIKI // 1 PORCJA

– 2 figi
– Mozzarella 1 kulka
– Garść rukoli
– Pesto z rukoli z migdałami – 2 łyżki
– Sól do smaku
– Kapary – 1 łyżeczka
– Sezam – do posypania

PRZYGOTOWANIE

1. Mozzarellę i figi pokrój w plasterki i poukładaj naprzemiennie z rukolą.
2. Całość polej pesto z rukoli i migdałów.
3. Dodaj kapary, posyp sezamem.
4. Posól ewentualnie do smaku.


ENJOY!